ÜRÜN BUL

ÜRÜNLER
ALBA ÜRÜNLERİ


HI-FERT ÜRÜNLERİ


AJE COMBI
EC FERTILIZIER
BOR(B), BAKIR (Cu), DEMİR (Fe), MANGAN(Mn), MOLİBDEN(Mo), ÇİNKO(Zn) MİKRO BİTKİ BESİN MADDELERİ KARIŞIMI

GARANTİ EDİLEN İÇERİK :   (W/W)

Suda Çözünür Bor(B) :%0,5
Suda Çözünür Bakır(Cu) :%1
Suda Çözünür Demir(Fe) :%4
Suda Çözünür Mangan (Mn) :%5
Suda Çözünür Molibden (Mo) :%0,05
Suda Çözünür Çinko(Zn) :%6
Net Ağırlığı :0,5-1-2-2,5-4-5-8-10-16-20-25-50 kg     
Depolama Sıcaklığı : 0/+35 'C
Fiziki Görünüş :Beyaz renkli Toz
Ticari Takdim Şekli :5,10 kg lık kutularda 1-5 kg pe Ambalajlarda


-Bitkileri çiçeklenmeye teşvik eder,
-Çiçeklenme sonrası maximum çiçek tutumuna yardımcı olur,
-Dişicik tepesinin nemli kalma süresini uzatarak, döllenme süresinin uzamasında yardımcı olur.
-Bitki depo organlarında depolama oranını arttırır.
-İz element eksikliklerini giderir.

Demir bitkilerde klorofil oluşumu için mutlak gereklidir. Fotosenteze, protein ve karbonhidrat oluşumuna, solunuma ve çoğu enzimin faaliyetine yardımcı olur. Kireç oranı yüksek topraklarda bitki tarafından alımı zorlaşır. Eksikliğinde gelişme geriler, kalite ve verim azalır.

Çinko bitkilerde klorofil oluşumu ve gelişmeyi teşvik eden hormonların faaliyetleri için gereklidir. Suyun bitkiye alınımı ve kullanımında görev alır. Fazla miktarlarda yapılan fosforlu gübreleme, potasyumu yüksek topraklar ve kireçli topraklar çinko noksanlığına neden olmaktadır. Noksanlığı durumunda bitki gelişiminde gerileme, yaprak boyunda azalma ve şeklinde bozulma, meyve boyu ve gelişiminde azalmalar görülür.

Mangan, Demir ile birlikte klorofil oluşumuna yardım eder. Bu nedenle fotosentez için gereklidir. Bitkilerde çeşitli enzimlerin işleyişinde etkilidir ve aynı zamanda protein ve karbonhidrat oluşumunda rol oynar. Bitki gelişmesine yardımcı olmak için bakır, demir ve çinko ile kombinasyonlar oluşturur.


UYGULAMA ŞEKLİ ve YÖNTEMİ

Yapraktan pülverize yöntemi ile yaprak yüzeyine püskürtülür.

SEBZELERDE: Marul, Brokkoli Kereviz vb şaşırtıldıktan 6 haftadan itibaren 100-150gr/100L dozunda 2-3 hafta aralıklarla hasada kadar; Domates, Biber, Patlıcan, Kabak, Kavun, Karpuz, Enginar vs ilk meyve teşekkülünden önce ve sonrasında 150-200gr /100 L dozunda yaprakta, 0,5-1kg/da dozunda damlamadan uygulanır.

MEYVE BAHÇELERİNDE : Portakal, Mandarin, Greyfurt, Kiraz, Nar,  Elma, Armut, Muz, Şeftali, Kayısı, Kivi, Erik,Badem, Ceviz,A.Fıstığı vb tüm meyve ağaçlarında çiçeklenme öncesi, ve sonrasında eksiklik belirtilerine göre 150-200gr/100L su dozu ile yapraktan uygulama yapılmalıdır.

ÜZÜM ve ÇİLEK’TE: Tüm çeşitlerde çiçeklenme öncesi dönemden başlanarak, her 7-10 günde bir ihtiyaca bağlı olarak 100-150gr/100L dozunda yapraktan uygulanır.

TARLA BİTKİLERİNDE: Buğday,Arpa,Yulaf, Korunga, Yonca, Merci mek, çiçeklenme öncesi dönemde 80-100gr/da dozunda uygulanır

PAMUK’TA: 3-5 yapraklı dönemden başlanıp, ihtiyaca bağlı olarak  her 15 günde,100-125gr/da dozunda uygulama yapılmalıdır.





Ürün Tescil Belgesi ve Etiketler
978AJE COMBİ TESCİL.jpg
831AJE COMBİ ETİKET.jpg




Kurumsal

Hakkımızda
Lisans
Ürünler

Alba
Hi-Fert
Bayiler

Bayi Haritası
İletişim

Adres & Telefon
İletişim Formu